Úvod | RSS | PODCAST | English

Italské capricio (květen 2002)

Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea uspořádal ve dnech 2. - 8. května 2002 svůj šestý tématický zájezd do evropských historických lékáren. Tentokrát byla cílem Itálie.
Plný autobus cestovní kanceláře GLOBTOUR vjel krátce po půlnoci do Spolkové republiky Německo. Po celonočním putování jsme zaparkovali u rakouské firmy SWAROVSKI ve Wattensu, kousíček od Innsbrucku. Velká moderní továrna na výrobu křišťálu je zasazena do půvabného údolí, obklopena pohořím Karnwendel, dosahujícím impozantních třítisícových výšek. Dominantní hlava alpského obra je expozicí firmy. V r. 1995 připravila firma SWAROVSKI expozici nazvanou křišťálové světy. Několik umělců vytvořilo dílo, které s použitím světelných a zvukových efektů plně zaujme návštěvníky. Pracuje se v nezvyklých dimenzích (ovlivněných na př. odrazem světla ve velkém množství zrcadel), to nutí vnímat zpracovaný křišťál všemi smysly. Jedním z exponátů je 11 m vysoká a 42 m dlouhá kouzelná stěna, která je vyplněna dvanácti tunami ušlechtilého křišťálu. Na uměleckou expozici navazuje prodejna, která dokumentuje široký záběr firmy od komerční bižuterie až po precizní optiku. Sympatické bylo, že prospekty k prohlídce byla v češtině.
V italském městečku Brixenu (italsky Bressanone) jsme zastavili kvůli návštěvě lékárny a domu, ve kterém žil Karel Havlíček Borovský, ten sem byl internován policií. Lékárnu jsme nestihli, protože polední přestávka trvala poněkud nezvykle na naše zvyklosti, měli polední pauzu od 12,30-15 hodin a nám se podařilo dorazit právě v této době. Interiér jsme prohlédli z venku, chyběla nám podrobnější exkurze. Po příjemné procházce městem jsme našli místo exilu K.H.Borovského, kde dominovala na domě výrazná pamětní deska. Nemocný Havlíček krátce po návratu domů umírá jako pětatřicetiletý na tuberkulozu. Prostorný dům byl zřejmě tehdy na periferii města, působil vlídným dojmem, stejně jako celé městečko s okolím.
Příští italské město BOLZANO (německy Bozen) nám poskytlo možnost vidět historicky zachovanou lékárnu FARMACIA ALLA MADONNA umístěnou ve starém domě, kde bylo možné obdivovat vnitřní interiéry proskleným průhledem. Byli jsme přijati příjemným vedoucím lékárny, který se nezalekl počtu návštěvníků spočívajícím v osádce jednoho autobusu. Provedl nás všemi prostorami ve vícepodlažní lékárně, kde vedle kompletní sady historických stojatek byly instalovány historické objekty - jako na př. vídeňský destilační aparát z konce devatenáctého století vedle moderních otrhopedických pomůcek, svědčících o tom, že rozsah práce v této lékárně je obrovský. Pro zajímavost: v obou uvedených městech je používána italština stejně frekventovaně jako němčina, včetně dvojjazyčného označení ulic.
První den exkurzí jsme skončili v půvabném a příjemném prostředí hotelu AFFI na předměstí Verony. V jeho komfortu jsme pobyli tři dny. Sobota nás přivítala deštěm, který byl opravdu intenzivní a provázel nás při projížďce u jezera Lago di Garda i do starobylého městečka Sirmione, které má svoji příjemnou atmosféru a nedá se zapomenout jeho poloha na poloostrově vybíhajícím daleko do jezera. Měl tu vilu i římský básník Catullus a jsou tu sírné koupele, pro které je městečko navštěvováno. Program pokračoval návštěvou vinných sklepů bratrů POGGI, kteří hospodaří na 120 ha polí a sklízejí víno, olivové plody, citróny. Produkují 12 druhů vín, 3 druhy likérů, vinný ocet a olivový olej. Po podrobném výkladu o technologii (s postáváním u vinných sudů z dubu dovážených z Maďarska) jsme absolvovali ochutnávku, příjemně poseděli a poslouchali temperamentní černovlasou italku, která přes mírnou nadváhu oplývala temperamentem. Návštěva byla zakončena hromadným nákupem produktů firmy.
Odpolední návštěva Verony obsáhla všechny místní památky, od obrovského amfiteátru až k proslulému balkonu dívky Julie, absolvovali jsme i prohlídku domu uvnitř, což hodně ovlivnilo naše dosavadní představy. Stihli jsme navštívit i dům Romea, náš zážitek byl kompletní.
Nedělní návštěva a procházka Milánem s místní průvodkyní byla zajímavá. Prošli jsme od zámku Sforza (kde jsme shlédli známou Pietu od Michelangela Buenaroti) až k La Scale, která je v současné době uzavřena a bude podrobena rekonstrukci s výhledem na otevření v r. 2004. Prohlédli jsme i milánský dóm, který je vskutku impozantní a je jedním z nejkrásnějších a největších chrámů na světě. Někteří účastníci absolvovali i pochůzku po střeše dómu s výhledem na město. Zajímavá je i Galerie Vittorio Emanuelle II., což je zastřešená ulice se zajímavými obchody a je skutečně velkolepým dílem. Miláno nás zaskočilo velkým počtem fotbalových fanoušků, většinou pubertálního věku, kteří mávali klubovými vlajkami s vydatným zpěvem a pokřiky, tedy opět italský temperament, byla to příprava na závěrečný zápas fotbalové ligy.
Pátý den, v pondělí 6. května jsme odjeli do Padovy a zde navštívili především kostel Svatého Antonína (nazývaný též Basilica del Santo) ležící na území Vatikánu. Tento kostel s hrobem svatého Antonína Paduánského je vyhledáván nejen jako turistická atrakce, ale hlavně jako poutní místo, Nešlo nevzpomenout tradici "svatého Antoníčka", která byla v době našeho mládí velice živá. Byla vydatným pomocníkem v rodinách zejména při hledá ní ztracených věcí, kdy miniaturní podoba světce sloužila velice účinně jako pomocník a ztracené věci byly s jeho pomocí vždy nalezeny. Věrni této tradici jsme nakoupili malé "Antoníčky" - budou doma výraznou pomocí při hledání věcí založených díky pokračující skleroze. Hodně času jsme věnovali prohlídce Univerzity, která byla v Padově založena v XVI. století. Na nádvoří (z r. 1551) i uvnitř budovy jsou emblémy významných posluchačů, kteří zde získali akademické hodnosti, pokud jsou abiturienti jmenováni, jsou to lidé z celé Evropy. Vedle auly (kterou jsme navštívili a vyslechli zde působivý výklad) je katedra Galilea a dalších vědců a též "anatomické divadlo", ve kterém se konaly odborné přednášky i praktické pitvy (tehdy zcela vyjímečně povoleny církevními hodnostáři). Univerzita proslula svojí svobodou projevu, která byla charakteristická i pro vědní konání. Je zde i botanická zahrada University, která patří mezi nejstarší na světě.
Odpolední návštěva Benátek proběhla velice úspěšně, zvládli jsme vše co je tu třeba vidět a dokonale jsme nassáli atmosféru města. Vrcholem byly snímky s Bazilikou Sv. Marka v pozadí, které se podařily, neboť vládlo překrásné počasí. Musíme přiznat, že nelze vidět v Benátkách jenom líc - když se pozorně díváte vadí Vám čistota vody v Canal Grande, způsob přepravy osob loděmi s hlučnými a kouřícími naftovýi motory, stav některých budov podél Kanálu, patrně se obtížně opravují a všudypřítomný element vody dělá své. Je tu nepředstavitelné množství turistů a výskyt holubů, což jsou významné negativní prvky. Sami Benátčané poukazují na to, že život ve městě je složitý, drahý a bydlení náročné na údržbu, některé domy jsou opuštěné a tento trend roste.
Navštívili jsme FARMACIA SANTA FOSCA, kde jsme viděli původní prostory a vybavení lékárny s mnoha zajímavými detaily. Tato historická expozice je volně přístupná všem návštěvníkům lékárny .Spali jsme na pobřeží Lido di Jesolo a ráno jsme odjeli na návštěvu Sentuario Castelmonte u Cividale del Friuli, což je pozoruhodný klášter velkolepě vybudovaný a udržovaný. Na jeho schodech jsme zhotovili celkovou fotografii účastníků zájezdu.
V Kobaridu ve Slovinsku jsme již obědvali a údolím řeky Soči jsme projeli průsmyk Vrštič (1611 m.), shlédli ruský kostelík a prožili dramatickou cestu serpentinami do Kranjske Gory. Cestou jsme se stavili v Alpinariu Juliana, kde v přirozeném prostředí rostou všechny skalničky, které se pokoušíme pěstovet doma na svých zahrádkách. Mnohým poslouží pěkná publikace, kterou zde zakoupili. Ubytovali jsme se v hotelu firmy LEK, kde nám byla poskytnuta tradiční komfortní péče. Stihli jsme ještě návštěvu zimního areálu v Planici, ten působí velice impozantně i beze sněhu a pro laika zůstane záhadou, že se zde odbývají skoky na lyžích.
Zájezd skončil v podvečer 8. května, kdy nás bez úhony dovezl perfektní řidič Jan Kocián z Českého národního expresu. Byli jsme naplněni příznivými dojmy, hodně jsme toho viděli, proto náš dík patří i sponzorům - firmě KRKA, LEK, BERLIN CHEMIE a MEDICOM INTERNATIONAL. Naši spokojenost potvrzuje i skutečnost, že všichni přítomní projevili zájem o účast na další exkurzi, která již dnes je připravována na rok 2003, s cílem Holandsko!

Autor: Petr R. Palouš, Jiří Šálený

Vloženo: 10.01.2003
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM