Úvod | RSS | PODCAST | English

Průvodce cesty na západ (květen 2003)

Již sedmý tématický zájezd Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea se uskutečnil ve dnech 5.-11. května t.r. a směřoval do Německa a zemí Beneluxu. Dvoupodlažní autobus CK FIRO-tour pobral 63 účastníků a 2 průvodkyně. První den jsme navštívili město Norimberk a seznámili se s jeho historií. V úterý ráno se k nám připojil Ing. P. Dvořák z pražské fy Phoenix - LV., a.s.z jeho iniciativy jsme prožili „DEN PHOENIXU“ ve městech MANNHEIMU a HEIDELBERGU. Nová moderní budova stojí ve čtvrti Neckerau, kde nás také přivítali představitelé firmy a vyslechli jsme jak prezentaci Phoenix, tak proběhla i živá diskuze o problémech německého zdravotnictví, kdy nová opatření MZ snížila obrat distribuční firmy a tím i lékáren. Tento závod zásobuje ve svém regionu 700 lékáren se sortimentem téměř 110 000 jednotlivých položek. Po celkem podrobné prohlídce provozu a milém občerstvení jsme se vydali do Heidelbergu na místní Zámek. Vyjeli jsme až k jeho zříceninám, pokochali se impozantním pohledem na město a řeku Neckar, což je nezapomenutelný zážitek. Sáhli jsme si na největší sud světa a potom věnovali náležitou pozornost Německému lékárnickému muzeu. Bylo sem přeneseno v roce 1957, je vzorně udržováno a je tu pohromadě vše, co bylo třeba k lékárnickému umění a jeho dovednosti. Jsou tu historické oficíny, krásná laboratoř i materiálka na zpracování herb. Je zde skutečně co prohlížet a vřele doporučujeme. Firemní den vyvrcholil slavnostním zakončením v typické domácí restauraci Palmbräugasse.
Středeční ráno nás přivítalo město TRIER na řece Mosele. Sem jsme vstoupili nejznámější památkou Porta Nigra (ze 2. stol.). Prošli jsme městem a na náměstí Hauptmarkt jsme navštívili lékárnu „U lva“, která je překrásně upravená a honosí se nápisem „nejstarší německá lékárna z roku 1241“. Procházkou jsme došli až k rodnému domu a dnes muzeu Karla Marxe. Nové poznatky o jeho práci a životě, sdělované průvodkyní, byly skutečně nevšední a pro mnohé až neuvěřitelné. Stejně tak i její znalosti historie, ale bohužel obráceně i organizační schopnosti.
Další zastávkou byl BRUSEL. Hlavní město Belgického království a dnes i Evropy. Je výstavné, reprezentační se zajímavým náměstím Grote Markt. Jedno z nejkrásnějších náměstí na světě, kde průčelí každého domu je jiné a vytváří však architektonicky harmonický celek, který je nesmírně přitažlivý. Navštívili jsme nejen fontánku Manneken Pis, ale i čůrajícího děvčátka Jeanneke - Pis. Zde se nám zdála zastrčenost a neútulnost místa neodpovídající pověsti.
Plánovanou večeři jsme nestihli v určenou hodinu a tak jsme zažili něco, co se nedá zapomenout. Scéna hodná Járy Cimrmana. Majitel, v té době prázdné restaurace, reagoval na avízovaný opožděný příjezd (cca 2 hod.) příslovečně: „Mám hospodu, ale zlobí mě, že sem chodí lidi“. Navíc nevycválaní cizinci, kterým zakázal i vystoupení z autobusu! Nechal pro nás připravit zaplacené jídlo do několika krabic a kbelíků, přidal umělohmotné talíře a příbory s tím, že jsme museli popojet 500 m dále a tam před zraky hostů z jiné hotelové restaurace uspořádat živelnou večeři „v trávě a písku“. Polévka ve 2 kýblech pro všechny a bez sběračky mu byla vrácena k dalšímu využití. Asi prasatům, pokud se to ještě smí. Tento zážitek jen zřetězil i další a vedl nás k ukončení spolupráce s CK FIRO-tour Chomutov!!!
Další den jsme dopoledne strávili v DELFTU. Prošli jsme si město i náměstí, plné trhovců a navštívili manufakturní výrobu známé keramiky. Viděli jsme cestu od vypálení polotovaru v peci, přes ruční malování až po závěrečné úpravy roztomilých porcelánových předmětů.
Dále jsme navštívili muzeum Boerhaave v LEIDENU, kde jsou mapovány dějiny lékařství a přírodních věd (i farmacie) za posledních pět století. Mimo jiné jsou zde vystaveny udělovací listiny Nobelových cen v originále, včetně medailí. Rovněž lékárenský nábytek a stojatky.
Odpoledne jsme navštívili největší květinový park v Evropě - v KEUKENHOFU. Na 32 hektarech je v květu 6 - 7 milionů cibulovitých květin, sázených do země ve třech vrstvách podle období květu - krokusy, narcisy, tulipány a hyacinty. Jen 24 zahradníků (sic!) pečuje i o trvalky v zeleni, vodní plochy a pavilon orchidejí. To vše spolu se sochařskými díly tvoří jedinečné dílo, které denně navštěvují tisíce turistů.
Po noclehu v příjemném hotelu poblíž Amsterodamu jsme v náročném programu toho dne navštívili ALKMAAR, který je známý předváděním historických zvyků na trhu se sýry. Dále navštívili rybářskou vesničku VOLENDAM a zemědělskou farmu Alida Hoeve s tradiční rodinnou výrobou tvrdých sýrů, vyslechli český výklad o přípravě a ověřili si, že 50 kraviček je zárukou prosperující farmy, kde dřinu doprovází obchodnické umění.
Odpoledne jsme zvládli moderně řešené Van Gogh muzeum v AMSTERODAMU, kde je 200 originálů a 600 kreseb tohoto autora a jeho součastníků. Program byl navíc rozšířen i o nechtěnou návštěvu brusírny diamantů (už máme dost). Zato projížďka lodí po grachtech za večerního klidu byla velice příjemná a bylo možné shlédnout velkou část města v pohodlné poloze. Tradiční zakončení v „uličce lásky“ kde byly nabídnuty a předváděny celkem vkusně možné služby, bez rozdílu barvy, rasy a snad i náboženství. Večeře však byla tak pro hubnoucí Francouzku a proto jsme spěchali zpátky za hradby města do našeho hotelu.
Sobotní návštěva NAARDENU měla organizační chybu již v úvodu. Muzeum J. A. Komenského bylo nedobytně zavřené a to někteří účastníci z řad pedagogů těžce nesli. Nicméně v areálu u busty J. A. K. jsme zapěli i se slzami v očích hymny ČR i SR a položili kytici květů. Impozantní socha učitele národů od V. Makovského stojí i blízko náměstí, včetně česky psané pamětní desky.
Následovala cesta do historického města WÜRZBURGU. Zde ve studentském hotelu Technikum jsme uspořádali večeři na rozloučenou. Příjemné posezení se vydařilo tak, že obsluha nám prodloužila zavírací hodinu do rána, CK FIRO-tour kompenzovala nedostatky v naturáliích a diskuze o lékárenství byly přezpívány. Nedělní ranní procházka městem byla také neobvyklým zážitkem ticho, klid, žádná auta a vše co chcete vidět patří jen vám. Skončili jsme v barokním zámku Juliusspital a v něm utvořili skupinovou fotografii do všech aparátů (40), navštívili půvabně udržovanou rokokovou lékárnu a hlavně ještě zdejší vinné sklepy, které živily a živí i dnes provoz penzionu pro staré a těžce nemocné lidi.
I tentokrát jsme se vrátili naplněni dojmy a příznivými zážitky, viděli jsme mnoho nového a zajímavého a můžeme jen poděkovat Dr. Petru Paloušovi, který zájezd organizačně připravil, jednal se sponzory a umožnil nám strávit příjemný čas s kolegy, jejichž zájem o historii farmacie nás spojuje. O úspěšnosti a spokojenosti hovoří i zúčastnění ředitelé firmy KRKA ČR, s.r.o. A. Dobovišek a LEK Pharma, s.r.o. J. Kavtičnik a již předem mají zájem o plánovanou cestu do Polska a Pobaltí v roce 2004. Poděkování patří i firmám Léčiva, a.s. (dnes Zentiva CZ, s.r.o.) a SCHWARZ Pharma, s.o. za podporu, kterou našemu Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea poskytly.

Autor: Jiří Šálený a Petr R. Palouš
Foto: A Dobovišek

Vloženo: 09.09.2003
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM