Úvod | RSS | PODCAST | English

Vánoční návštěva v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

V úterý dne 30.12.2003 přijel na návštěvu Českého farmaceutického muzea pan Richard L. DiCicco, president konzultantské společnosti v oboru chemických a farmaceutických průmyslových technologií Technology Catalyst International Corporation (USA). Doprovázeli ho pan Ing. Jiří Křepelka, Ph.D. z firmy INVENTIA, s.r.o., spolupracující s Českou akademií věd a firmou pana DiCicco. V doprovodu byli také manželé paní RNDr. Xenia Svobodová, Ph.D., MBA a pan RNDr. Michal Svoboda, Ph.D., oba vedoucí pracovníci firmy I.Q.A. a.s., která se mimo jiné zabývá využitím výsledků chemického, farmaceutického, potravinářského výzkumu. Návštěvy se účastnil i pan RNDr. Petr Palouš, člen výboru Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea (ČFM), který celou akci již od léta připravoval. Po oficielním přijetí vedoucím ČFM doc. Dr. Václavem Ruskem, CSc. předcházející přátelské a informativní rozmluvě v pracovně muzea jsme vyslechli informace o osobní sběratelské zálibě pana DiCicco. Příjemně ho překvapili některými archiváliemi z činnosti českých lékárníků v USA, které Muzeum rovněž vlastní.
Poté, za odborného výkladu doc. V. Ruska, provedli návštěvníky areálem Hospitálu. Po prohlídce vstupní místnosti hospitální trasy s obrazy kukského komplexu lázní a hospitálu, zachycujících dobu jeho rozkvětu 1724, vstoupili přes sakristii do skvělého barokního prostoru kostela Nejsvatější Trojice (1713).
Prohlídkový okruh ČFM zahájili v nynější předsíni (dříve laboratoři) barokní lékárny, jejíž nábytkové vybavení pochází asi z konce 40. let 18. století. Obdivovali v obou prostorách stojatky, pidimuže a pidiženu, hmoždíře, ale architektonicky řešený prostor lékárny působil osobitým kouzlem. V další místnosti (původně klášterní jídelně, refektáři) zaznamenali proměny nábytkového vybavení oficín v 19. a prvé polovině 20. století. Repositoria lékárny z České Kamenice a „Nové lékárny“ PhMr. V. Bříška z Berouna, které navrhl architekt Václav Kubík r. 1937, zaplněna ve vývojové a materiálové řadě stojatkami, vytvořila rámec i pro vitríny, empírový pracovní stolek, táry s váhami i sadu třenek a těrek. V nich zkusila paní doktorka rozdrobit pevné léčivo (kostkový cukr), zahraniční host věnoval pozornost např. stojatkám z černého hyalitového, červeného rubínového a zeleného uranového skla.
Poměrně úzká materiálka nabídla přehlídku velkých zásobnic na léčiva a přípravky, ale především řadu zajímavých léčiv rostlinných, minerálních a chemických. Jako obvykle neunikla pozornosti léčiva živočišná (račí oka a klepeta, švábi, stonožky, španělské mušky aj.) a skříňka s veneny.
V prostorné sloupové místnosti viděli návštěvníci nejen exponáty a doklady, písemné i přístrojové, k vývoji vojenské, školské, velkoobchodní, průmyslové farmacie, k výzkumu a kontrole, ale i ilustrující vztahy farmacie a umění (grafiky, malířství, sochařství, spisovatelské tvorby).
Poslední místnost překvapila hosty jednak výrazně změněným vzhledem lékárny druhé poloviny 20. století (typizované laboratorní stoly, výdejní box), ale především možností aktivní výroby tablet. Využil toho i pan DiCicco a zdárně s pomocí dřevěné palice vyrobil v jednoduché formě pěknou tabletu. Ostatní vyzkoušeli techničtější a rychlejší výrobu v ruční Englerově tabletovačce. Byl vyjádřen názor, že i v dnešní době by se takový přístroj pro firmu I.Q.A. hodil v jejich laboratorních podmínkách. Čípky pro velkou zimu nebylo možno lisovat. Dále se seznámili s nově upravenými prostorami pro uložení knih a časopisů a se související studovnou, která byla jediná příjemně temperována. V zápise do návštěvní knihy ocenil americký host velmi lichotivě naše muzeum.
Pan DiCicco je zaujatým sběratelem farmaceutických památek, literatury, stojatek, pomůcek, amerických i evropských. Svou sbírku má uloženou ve svém domě, in his office, ale veřejnosti nepřístupnou. S naší prezentací, i když v poněkud mrazivém prostředí, byli všichni velice spokojeni. Což vyjádřili nejen na místě, ale i po návratu v mailové poště.
Ing. Křepelka předal jménem firmy Inventia, s.r.o. pro ČFM a jeho vedoucímu knihu „Pohádky z lékárny“, kterou vydala r. 2001 v českém a anglickém jazyku. Sponzoroval ji pan DiCicco a je určena pro děti od 4 do 15 let, aby se přístupnou formou seznámily s prací lékáren a též s léčivými účinky některých rostlin. Napsal ji Antonín Rýgl a krásně ilustrovala Andréa Korbelářová. Hosté zase obdrželi informační a grafické materiály o ČFM. Do budoucna se rýsuje možnost dobrých kontaktů muzea se zúčastněnými firmami.
Závěr návštěvy se odehrál v jaroměřské restauraci, kde všem dobře chutnalo, hostu zvláště česneková polévka a pivo. Ani hosté, ani hostitelé nelitovali společně stráveného času v ten předposlední den v roce, dlouhé cesty autem z Karlových Varů, Prahy (resp. vlakem z Brna) do Kuksu a zpět, a s pocitem uspokojení přijali i možnost dalšího vzájemného poznání, případně využití prostor k odborným a firemním aktivitám. Blížící se bouři a sněhové nadílce jsme se šťastně vyhnuli a tak mohli již v klidu a pohodě vychutnat následující poslední den roku 2003.
K výrazným a úspěšným aktivitám činnosti Spolku v roce 2003 (cesta do Německa, Belgie, Nizozemí, dále Podzimní zavírání muzea) s uspokojením připojujeme i toto setkání.

Autor: Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Vloženo: 08.01.2004
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM