Úvod | RSS | PODCAST | English

Odborná exkurze do Polska a Pobaltí s výjezdem do Finska (červenec 2004)

Ve dnech 25.6.-7.7.2004 se uskutečnil osmý a dosud nejdelší odborný zájezd Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát nás vítr zavál až daleko na sever přes Polsko, Litvu, Lotyšsko do Estonska a některé až do Finska.
Celá akce začala v pátek odpoledne, kdy náš mohutný, 15 metrů dlouhý autobus Neoplan na 4 nápravách sbíral všechny účastníky na trase Brno-Střechov-Praha-Hradec Králové-Česká Skalice-Náchod. Aby nebyl náš zájezd zcela monotónní, u Poděbrad se vytvořila dostatečná zácpa na to, aby nás zdržela o několik desítek minut. Naštěstí již žijeme v moderní době, a tak mobilní telefony pravidelně informovaly účastníky na další trase o zpoždění. Po všech útrapách jsme konečně kompletní mohli o půlnoci opustit naši vlast směrem na Polsko.
V sobotu jsme časně ráno dorazili do Varšavy. Po úvodním kolečku po pamětihodnostech jsme zavítali do Královského paláce s nádhernými sály a expozicemi. Zmoženi výkladem jsme poobědvali ve stylové restauraci příznačně nazvané Krczma. Odpoledne bylo naplánováno setkání, a věru velmi vstřícné, na centru polské lékárnické komory. Její prezident dr. Hudemowicz nás seznámil s problémy polského lékárenství a mnozí si uvědomili, že čeští lékárníci na tom nejsou zase tak zle. Proběhla neformální diskuze s představiteli polské farmacie, mj. i děkanem varšavské Farmaceutické fakulty, zavzpomínali jsme na mnohé osobnosti naší farmacie. Po závěrečném přípitku jsme se odebrali do Muzea Farmacji. Skromná leč velmi hezká lékárenská expozice, kterou nás zasvěceně provedla dr. Arabas, je doplněna také výstavkou o japonském léčitelství.
Následující den nás čekal dlouhý přejezd do Litvy. Severovýchod Polska je poměrně neobydlen, a tak jsme projížděli několik set kilometrů víceméně jen přírodou. Museli jsme ale, na základě osobní zkušenosti, přehodnotit vztah k našim cestám. Díky za ně! Navečer jsme konečně dorazili k litevskému hradu Trakai. Průvodkyně si ovšem neuvědomily, že jsme již v dalším časovém pásmu, a tak už byl hrad uzavřen. Nevadí, řekli jsme si, zdoláme jej zítra. Určité zklamání nám ale velmi úspěšně rozptýlil prof Tarasevičius, se kterým jsme se při večeři poradili co a jak podniknout další den. Navíc jsem ve fotbale zdolali Dánsko 3:0!
V pondělí jsme za deště procházeli Vilnius a jeho pamětihodnosti, např. staré město, univerzitní náměstí, katedrálu. Pak jsme znovu odjeli na Trakai a tentokrát bylo i hezké počasí. Provázel nás prof. Tarasevičius. Cesou do Kaunasu jsme navštívili také státní ústavní lékárnu v poliklinice ve městě Elektranai. Přijetí lékárníky bylo milé a upřímné. Opět se, jak jinak, rozhořely vášnivé diskuze o budoucnosti lékárenství. Viděli jsme také konkurenční boj v praxi - řetězec si udělal lékárnu přímo naproti vchodu do lékárny polikliniky. A konkurence probíhá, jak jinak, než snižováním doplatků! Doc. Rusek obdržel knihu o lékárenství v Litvě, my jsme si prohlédli litevskou specialitu - pacientský lékový pas a vyrazili jsme dále do Kaunasu.
Úterý jsme ráno začali prohlídkou Kaunasu a pak exkurzí do Medicínsko-farmaceutického muzea, kde nás přivítala Dr. Gudiené a ředitel Mgr. Mekas. Otevřeli jenom pro nás, prohlídka byla velmi kolegiální a přátelská. Medicínská skromější část zaujala především kolegy lékaře, kteří si mohli názorně vyzkoušet práci s dřívějšími nástroji. Asi nejhezčí muzeum, které jsme na naší cestě navštívili. Škoda toho počasí - stále prší. Alespoň jsme mohli vyzkoušet litevské kavárny. Překvapilo nás, že personál neovládal příliš světové jazyky a i navzdory doporučení známých jsme oprášili ruštinu. Tou se v Pobaltí domluvíte stále nejvíce. Navečer jsme se přemístili do města Šiauliai.
Ve středu jsme vyrazili na Křížový vrch, kousek od města, s mnoha kříži jako památník boje za svobodu Litevčanů. Odjíždíme směr zámek Rundale, Lotyšsko. Jedná se o obdobu francouzského Versailles. Kromě prohlídky jsme absolvovali i pracovní oběd se zástupkyní fy. Zentiva p. Vancoviča, která nás seznámila s podmínkami provozu a problémy pobaltských lékáren. Pak odjíždíme do Rigy - hlavního města Lotyšska.
Další den po snídani vyrážíme do města. Navštívili jsme další lékárenskou expozici ve Farmaceutickém muzeu a část navštívila ve 4 podlažích obsáhlou, spíše výukovou expozici Stradinova muzea medicíny, resp. zdravotnictví. Pak obdivujeme pamětihodnosti města - secesní centrum, Rižský dóm ad. Mj. nás překvapují vysoké ceny bytů v Rize. Tady už není po chudší Litvě ani památky. Odpoledne odjíždíme do skanzenu lotyšského lidového umění poblíž Rigy. Je tu nádherně a klid. Jen do večera. To jsme ukončili společně s našimi fotbalisty účast na Euro 2004...
Pátek jsme začali odjezdem do národního parku Gauja a navštívili jsme hrad, resp. torzo hradu Turaida. Všude v okolí je nádherná příroda a stánky s jantarem, kterému mnozí neodolají a kupují jej. Pak odjíždíme do Tallinnu.
Sobota začala zase deštivě. Vyrážíme do města, ale déšť kazí náš dojem. Navštívili jsme zdravotnické muzeum, nejstarší funkční lékárnu Ratapteek (zmínka o ní již v roce 1422, tedy před objevením Ameriky, jak zdejší zdůraňují), Dóm, viděli jsme zachovalé městské hradby, pravoslavnou katedrálu A. Něvského ad. Večer jsme zajeli do přístavu, kde jsme zakoupili jízdenky na zítřejší trajekt do Helsinek. Po večeři jsme většinou neodolali a vydali se zpět do centra Tallinu. Slunce zde zapadá po půlnoci, počasí už nám vcelku přeje, takže není důvod ještě jít spát. A stálo to za to! Tallinn je velmi moderní a krásné město, plné mladých lidí, pouličních atrakcí, umělců atd. Krásné a originální hospůdky ve starém městě zvou ke své návštěvě i ochutnávce místního piva. Navíc, a z toho by se mohli poučit i hoteliéři u nás, pokud jste hostem hotelu, máte bezplatný přístup k Internetu. Tady už dávno není Rusko, jak se mnozí Češi mylně domnívají...
Neděle byla ve znamení dělení. První skupina, ta větší, se vydala lodí do Helsinek a druhá do národního parku Lahemma. Obé stálo rozhodně za to. Helsinky se svými pamětihodnostmi (parlament, přístav, Sibeliův monument, skalní chrám) a Lahemma s krásnou přírodou, zahradami a zámky, jako např. Palmse a Sagadi. Dokonce jsme také zase viděli moře (ale nebylo moc slané), když jsme navštívili městečko Kunda. Jelikož už svítilo sluníčko, nepromeškali jsme ani možnost kvalitního fotografování památek Tallinu, která nám byla kvůli dešti včera odepřena. Večer jsme pak ještě zasurfovali Internetem a zjistili nové zprávy z domova.
V pondělí nás už čekala dlouhá cesta (přes 600 km) zpět do litevského Kaunasu. Po přenocování jsme se v úterý vydali směr Varšava. Tam jsme dorazili poměrně brzy, ale Murphyho zákony platí vždy a všude. Rekonstrukce města nám natolik zamotala hlavy, že jsme se do výrobního závodu Krka Polska málem nedostali. Nakonec se vše v dobré obrátilo a my jsme měli poutavou prohlídku celého areálu včetně hezkého přijetí generálním ředitelem p. Kolaričem a marketingovým ředitelem p. Ludwikowskim. Navečer jsme dorazili do Hotelu 500 v polském Strykówě. Bylo to účelné, jelikož další den jsme hned ráno absolvovali další prohlídku, tentokrát závodu Lek SA Stryków. Ing. Kavtičnik z českého zastoupení fy Lek již neponechal nic náhodě a důkladně si vše ještě večer prověřil, takže jsme tentokrát dorazili včas. Uvítal nás předseda představenstva Lek Polsko sp.z.o.o. Mag. Pharm. Marko Dolžan, ředitel výroby Lek SA Stryków Mag. Pharm. Bojan Dolenc a PR manager Mag. Dorota Rasínska. Diskuze na půdě podniku byla velmi zajímavá, mnohdy i trochu vzrušená. Srdečně jsme se rozloučili a pak už nás čekala dlouhá cesta domů.
I přes některé menší nedostatky se exkurze velmi vydařila, poděkování patří jistě řidičům a paní stevardce, kteří se o nás dobře starali, RNDr. Paloušovi za zorganizování celé cesty, doc. Ruskovi za vždy perfektní komentáře doplňující naše znalosti o historii farmacie i mimo naši republiku, a dále pak také firmám Krka ČR, Lek Pharma s.r.o., Schwarz-Pharma o.z. a Zentiva CZ s.r.o. za nemalé finanční přispění na tuto exkurzi i Českému farmaceutickému muzeu v Kuksu. Nashledanou příští rok v Portugalsku!

Autor: PharmDr. Martin Dočkal

Vloženo: 11.07.2004
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM