Úvod | RSS | PODCAST | English

Okénko do knihy návštěv Českého farmaceutického muzea v Kuksu

V každém muzeu ji najdeme, nabízí se návštěvníkům, aby při odchodu v ní zaznamenali své dojmy z návštěvy muzea, galerie, výstavy. Muzejníci i pořadatelé akcí se v skrytu těší, že si přečtou jen chválu na své dílo, případně jen konstruktivní připomínky.Také v našem muzeu takovou najdeme. Leží v závěrečné etapě exkurze na pulpitu výdejního boxu. Zalistujme v ní a nakoukněme co nám milí návštěvníci sdělují.
První stránka začíná 18. července 2002. Poměrně pozdě, když rozšířená expozice byla otevřena již 9.6.2001. Ale již první zápis je povzbudivý: „Velmi hezké a zajímavé. Petra“. Adámek Rössler nám nakreslil sluníčko a asi maminka připsala, že je to: „…za zkoušky výroby léků“. Záznam 26.7.2002: „Po první prohlídce (začátkem týdne) bylo nadšení dětí takové, že jsme prohlídku koncem týdne zopakovali…“. V tomto duchu se nesou zápisy dětí i dospělých celou knihou, chválí si výklad, možnost samostatné výroby pilulek, tablet a čípků, někteří přicházejí opakovaně. Hanka, Lenka a Péťa konstatují 13.9.2003: „Nejzajímavější byla výroba vlastní tablety (chuť nic moc)!“. Naopak nečitelná šifra si pochvaluje 4.10.2003: „Prohlídka byla pěkná, čípky chutnaly“. Také výprava z Křivoklátu si pochvaluje 3.7.2004: „Prášky a čípky velmi chutné. Pěkný výklad“. Efča (!) si 20.6.2004 přeje „ Do směsi do prášku prosím více cukru. Jinak SUPER“. Jen iniciálou „Ü“ označený návštěvník si 24.9.2003 pochvaluje: „Máte supr tiskátka“. Dvě dívenky, Markéta a Julie, shledaly 1.10.2003, že „Nejlepší byla ta pokladna…“. Někomu se zase líbí, že „Hezky to tu voní“. Nevíme, kdo mezi návštěvníky rozšířil pověru, že čípky jsou jedlé. Do těch muzejních budeme asi opravdu muset k prostému kakaovému máslu přidávat cukr a kakao a vydávat je za čokoládovou pochoutku. Případně v každé skupině návštěvníků rozvinout ještě soustavnější osvětový výklad o tom, do jakého místa v organismu se supositoria aplikují.
Mladí návštěvníci někdy využijí stránky knihy k prezentaci svého talentu (3.8.2002), kresby kombinují s otisky lékárenských razítek a vlepují etikety. Anonymní návštěvníci si 7.7.2004 zaveršovali: „Jedy se nám líbily, všechny jsme je vypili“. Asi neúčinkovaly, když ještě byli schopni se písemně přiznat. Prohlídka expozice přivede mladého člověka i k zamýšlení o volbě budoucího zaměstnání,  někoho nasměruje k farmacii (27.9.2002): „…velmi jsem se tu dozvěděla a poučila. Už se moc těším na studium na Farmaceutické fakultě. Nadchli jste mne pro to…Jelínková“, jiného naopak odradí (27.8.2002): „Tak jsem si zkusila tu dřinu a nevím, nevím, jestli chci být lékárnice (spíš učitelka). Marta“. Nevíme, co ji tak odradilo, zda drcení v třence, tabletování pomocí dřevěného kladiva nebo ztuha jdoucí lisování čípků.
Některým připomenula návštěva muzea význam vlastního zdraví a tak napsali: „Jsme rádi, že jsme zdraví a nenavštěvujeme takové >hospody<. Díky! D+J Ostrava“. Dalším návštěvníkům se líbil nejen slovní výkon průvodkyň, farmaceutických laborantek-studentek Střední zdravotnické školy v Brně i posluchaček farmaceutických fakult, ale zdá, se že zaujal i jejích osobní šarm. Jistý Michal se přiznal 13.8.2002: „Průvodkyně byla skvělá!! Nikdy jsem se v muzeu tak nebavil! Doufám, že se někdy potkáme!“.
Kniha zaznamenala i výtky: kolegyně farmaceutka poukázala na nesrovnalosti ve výkladu; některé stroje nefungují, potřebovaly by opravit; bude-li každý zkoušet přístroje, brzy se pokazí; v expozici je zima, zatopte! Jistý Myke si postěžoval: „Nic mi to neříká. Docela nuda“. Jiný návštěvník-trpitel zase žádá: „ Dejte sem nějakej paralen bolí mě z toho hlava!“. Snad tu návštěvu mezi stojatkami, hmoždíři, obrazy, sochami a jedy ve zdraví přežili.
Do muzea přicházejí samozřejmě především zájemci z českých zemí. V roce 2003 jich přišlo na 4.000. Časté byly návštěvy škol: žáků oborů farmaceutický laborant SZŠ v Brně a v Praze, Středních odborných škol, gymnázií i základních škol. Pravidelné exkurze a semináře absolvují v muzeu studenti prvých ročníků farmaceutických fakult z Hradce Králové a z Brna. Ti brněnští napsali 24.4.2004: „Milý KUKSÍČKU. Chtěli jsme Ti říct, že tolik krásných holek (43) a jeden (!) technický typ jsi už tady dlouho neviděl - vstoupíme do historie, snad tady budeme jednou taky viset. Děkujem za prima exkurzi Tví studenti farmacie z Brna“. Zastavili se tu také např. i členové Klubu přátel operety Národního divadla z Brna, Vlastivědné společnosti Ladova kraje, turisté z Plzně vedeni kol. RNDr. J. Dudkem, pobočka Společnosti dějin věd a techniky tu konala po prohlídce expozice svou schůzi. Byli tu i lázeňští pacienti z blízkých Velichovek, děti z prázdninových táborů, pracovníci lékárny U bílého lva v Říčanech. Rádi bychom podobné lékárenské exkurze provedli častěji. Prvního máje 2004 zanechali svůj podpis v knize polští kolegové z Poznaně, účastníci polsko-české konference k dějinám farmacie v Kuksu a Dvoře Králové. Návštěvnost zvyšují přátelé muzea, lékárníci, jejich rodiny i známí při, dnes již pravidelných, symbolických zavíráních muzea. Loňského září jich zde bylo 110 a také letos 17.-19. září čekáme početnou účast - navštívíme vojenskou pevnost Josefov s katakombami.
Z prominentních osobností se do návštěvní knihy zapsali např. RNDr. PhMr. Vladimír Jeřábek z Ostravy, RNDr. PhMr. Jiří Dlouhý z Kyjova, RNDr. Petr R. Palouš z Prahy, Doc. MUDr. Petr Petr Ph.D. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s MUDr. Věrou Petrovou, ministr zahraničí Cyril Svoboda; potomci hraběte Šporka Herbert a Leslie-Ann Vestermannovi z Berlína; Richard L. Di Cicco z USA spolu s Ing. Křepelkou ze společnosti Inventia (věnovali muzeu ilustrovanou knihu A. Rýgla Pohádky z lékárny) a též se zástupci společnosti I.Q.A. manžely Dr. Svobodovými z Prahy; paní Helena Štachová, ředitelka Divadla Špejbla a Hurvínka, tlumočila dotaz Hurvínkův: „Máte něco proti dřevomorce?“ Bohužel, 15 vysokých církevních hodnostářů, účastníků královéhradecké biskupské konference, nám 7. října 2003 v knize nezanechalo rukopisnou stopu své návštěvy.
První cizinec, Holanďan, se zapsal 14. srpna 2002. Za další dvě léta jich zde byla pěkná řádka. Přišli také hosté z Německa, Francie, Anglie, Polska, Srbska, Slovenska, Maďarska, Belgie, Ruska, Litvy, Dánska, USA, Austrálie.
Návštěvní kniha je obrazem života muzea a odrazem dojmů, názorů a nálad jeho návštěvníků. Pro pracovníky muzea přináší poučení a podněty k úpravám i doplňování expozice, např. nově restaurovanými předměty. Ty kolegy a všechny ostatní občany zve k návštěvě Českého farmaceutického muzea (ČFM) v dubnu a říjnu o víkendech (10-15 hod.), od května do září denně kromě pondělí (od 10 do 16 hod.). Co mohou vidět jim ukáže internetová stránka ČFM.
V návštěvní knize nejsou zapsáni ti lékárníci, farmaceutické firmy velkoobchodní i průmyslové, jejichž významné sponzorské příspěvky na účet Spolku pro vybudování ČFM u ČSOB Hradec Králové čís. 332590/0300, k.s. 0558 umožnily vznik muzea a tím i návštěvní knihy. Nejsou tu ani pomocníci z řad studentů a kolegů, kteří přiložili své ruce i technické schopnosti k renovaci či instalaci vystavených muzeálií. Všem zde za to patří, byť jen obecné, ale upřímné poděkování.

Autor: Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Vloženo: 15.08.2004 10:03:07
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM