Úvod | RSS | PODCAST | English

Zavírání muzea (září 2004)

Již po několik let je září věnováno významné akci Spolku pro vybudování českého farmaceutického muzea, která se pravidelně koná na Kuksu v Českém farmaceutickém muzeu pod názvem Zavírání muzea. Je to příležitost k setkání všech přátel a příznivců muzea, příležitost k prostému popovídání a v neposlední řadě k prohlídce expozice. Oproti minulým rokům byl program letošního Zavírání muzea dne 18.9.2004 jiný. Kromě již tradiční prohlídky expozice byla akce věnována problematice vojenské farmacie. Ale začněme od začátku.
Slavnostní zahájení bylo již tradičně v kostele Boží trojice. Předseda Spolku pro vybudování českého farmaceutického muzea, děkan farmaceutické fakulty v Hradci Králové doc. Jaroslav Dušek přivítal účastníky a odevzdal diplom čestného člena spolku Prof. Jaroslavu Květinovi. Doc. Rusek přednesl krátkou zprávu o činnosti spolku. Na závěr zazněly tony flétny a kytary pražských umělců.
Následovala krátká prohlídka expozice a poté odjeli účastníci Zavírání muzea do bývalé vojenské pevnosti Josefov na prohlídku opevnění. Při svitu svíček nabyla prohlídka kasemat tajemnosti. Poté odjeli účastníci akce do Dvora Králové, kde se v kongresovém centru penzionu Za vodou konaly přednášky k problematice vojenské farmacie. Docent Král v přednášce Vývoj vojenské farmacie do doku 1950 seznámil účastníky s dějinami profesionální vojenské farmacie. Následovaly přednášky RNDr. Slabého "K dějinám vojenské farmacie 2. Vojenského okruhu" a Mgr. Buchtové věnované dějinám vojenské nemocnice v Josefově.
Přínosem byla účast vojenských farmaceutů. Podplukovník Mgr. Ladislav Ruman seznámil přítomné s vývojem vojenského lékárenství po roce 1989. Veliký ohlas měly přednášky pplk. PharmDr. Jakeše o činnosti 6. polní nemocnice v Afganistánu a pplk. PharmDr. Vyčítala o misi 7. polní nemocnice v Iráku.
Společenský večer byl důstojnou tečkou vydařeného setkání účastníku Zavírání muzea. Dozvěděli se mnoho nového o historii a současnosti vojenské farmacie, která po mnohá desetiletí nebyla v centru pozornosti historiků farmacie. Dík za vydařenou akci patří nejen účastníkům, ale především organizátorům.

Autor: Doc. Dr. K. Král, CSc.

Vloženo: 15.03.2005 21:12:28
Vytisknout článek


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM