Úvod | RSS | PODCAST | English

Portugalsko (květen 2005)

9. tématický zájezd Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea se konal ve dnech 1.-8.5.2005 a námětově se věnoval jedné zemi. Poprvé se uskutečnil letecky a absolvovala jej skupina 42 dychtivých účastníků z celé ČR.
Cesta do Lisabonu s mezipřistáním v Budapešti trvala přes 4 hodiny. Na letišti nás očekával luxusní autobus se sympatickým řidičem a česky hovořící průvodkyní Janou Ramalho, jejíž kvality jsme oceňovali den ode dne víc a více. První, co jsme při výjezdu z města mohli obdivovat byl 17 km dlouhý most, který byl vybudován při příležitosti EXPO 98 a překlenul ústí řeky Tajo, která zde mísí své vody se slanými vlnami Atlantiku. Příští den ráno jsme v Évoře shlédli historické památky města zapsané v UNESCO (římský Dianin chrám, židovská čtvrť, Katedrála, kostnice) a navštívili fakultu přírodních věd místní Univerzity. Zajímavostí byly z historie i dvě kašny. Jedna pro lid obecný a dobytek a druhá pro šlechtu. Již zde jsme se seznámili s krásnými obrazy a výrobky, které jsou pro celou zemi tak charakteristické. Jedná se o modře glazované fajánsové dlaždice, zvané azulejos. Z nichž jsou skládány obrazy svatých, výjevy ze života apod. V Tomaru jsme si prohlédli Kristův Konvent, který patří k nejvýznamnějším templářským klášterům na světě. Známé je „okno z Tomaru“ jako vrcholné dílo manuelské epochy v jeho impozantní výzdobě. V podvečer jsme přijeli do Fátimy, významného poutního místa, spojeného s legendou o zázračném zjevení Panny Marie dne 13.5.1917. Navštívili jsme Kapli Zjevení, Baziliku, prošli kolonády a Křížovou cestu. Městečko má asi 8 000 obyvatel a přivítá při významných dnech i přes 1 milion návštěvníků! Sympatické byly i informační materiály v českém jazyku.
Důkazem, že Portugalsko je plné krásných historických památek, zejména náboženského charakteru, je klášter řádu cisterciánů ve městečku Alcobaca. Zaujala nás historie, hrobky a pozoruhodný výklad o lásce a krutém osudu nešťastných milenců krále Pedra I. a Inés de Castro. Půvabným zážitkem byla návštěva malebného městečka Óbidos ze 12. století, které si dodnes zachovalo středověký ráz s hradem a prastarými hradbami, jejichž obejití bylo adrenalinovým výkonem. Dalším místem v naší dopolední okružní cestě byla návštěva rybářského městečka a dnes spíše letoviska Nazaré s jeho dlouhou písečnou pláží, ale bouřlivými vlnami Atlantiku. Na konci pláže se zdvíhá vysoký vápencový útes s krásnou panoramatickou vyhlídkou „Sítio“, kde je poutní kostelíček, obytná čtvrť a ženy v zajímavých originálních krojích (několik sukní jen ke kolenům!) zde vítají turisty zvláštními pohyby těla a nabízejí různé produkty a druhy ořechů všem návštěvníkům. Poslední zastávkou toho dne bylo město Batalha. Jeho klášter je skvost portugalské gotiky s manuelskou výzdobou (mušle, lastury, lodní uzly, motivy oceánu). Každého upoutá velikost a výzdoba Nedokončené kaple, která je považována za práci génia. Milou zajímavostí byla iniciativa našeho řidiče, jehož dcera zde studuje restaurátorskou školu a jako diplomovou práci vytvořila repliku kamenného reliéfu k renovaci budovy. Své dílo nám předvedla a ocenili jsme nejen kumšt, ale hlavně fyzickou zátěž diplomové práce. Dále nás upoutala místní lékárna „Farmácia Ferraz“, která ve svých výlohách předvádí celou kolekci historických lékárnických utensilií. V interiéru má jako výzdobu celou řadu hmoždířů, stojatek a dalšího pracovního náčiní, což bylo jediné co připomínalo lékárnu.
Čtvrtý den jsme věnovali návštěvě města Coimbra s Univerzitou z roku 1290! Shlédli jsme celý univerzitní komplex včetně studentů, kteří zde stále udržují tradici v oblečení do černých šatů a pelerín. Budovy ze 16. století a Královská knihovna se 300 000 svazky vzácných knih stály zato. Je zde i farmaceutická fakulta a zajímavostí je, že v Portugalsku s cca 10-ti miliony obyvatel je 7 farmaceutických fakult, z toho 3 soukromé!!! Lékáren je kolem 2 700 a jen zde, na pěší zóně, jsme jich viděli 5 na 200 metrech. Prošli jsme terasovité uličky s typickými kavárnami a navštívili klášter Santa Cruz. Odpoledne jsme dorazili na sever do města Porto. V krásném počasí jsme absolvovali projížďku lodí po řece Rio Douro, která se zde vlévá do moře. Porto je krásné město, konkurující Lisabonu s pozoruhodnými mosty. Ten nejstarší je od pana Eiffela a je již mimo provoz. Další, dvouposchoďový je rovněž železný a v současné době upravován i pro „metro“. Ostatní jsou již betonové, velice efektní a architektonicky zajímavé. K večeru jsme navštívili vinné sklepy firmy Sandeman, ochutnali červené i bílé a zakoupili známé portské jako suvenýry.
Druhý den v Portu jsme dopoledne navštívili místní distribuční závod firmy Alliance UniChem, kde jsme byli mile přivítáni a seznámeni s provozem. Firma zásobuje asi 60% všech lékáren. Ty, které jsou organizovány v družstvu nesmí od firmy odebírat. Poté jsme navštívili lékárnu „Farmácia Barreiros“, kde se nás ujal majitel a kolega Dr. António Névoa. V příjemné debatě o společných i jiných problémech lékárníků v EU jsme se názorově shodovali nebo vzájemně informovali. Daří se jim dobře, ale vzdorují tlaku na léky mimo lékárny, platby pojišťoven apod. Předpokládají zvýšení počtu lékáren na 3 500 a rozšiřování prodejní doby až do 24.00 hod.! Lékárně nedominují léky a zajímavostí byl i oční optik jako součást pracoviště a poskytovaných služeb. Pamětníci si jistě vzpomenou, že pod Lékárenské služby OÚNZ kdysi patřily i Oční Optiky. Že by to byla inspirace…? Odpoledne jsme stihli ještě návštěvu Katedrály, kostela sv. Františka, Paláce Burzy a korzovali po krásném a charakteristickém přístavním tržišti. Návštěva přístavní pevnosti jen umocňovala zážitky z tohoto města.
Další den jsme přejeli na jih do sídla portugalských králů, do Sintry. Po prohlídce paláce jsme navštívili mys „Cabo da Roca“, což je nejzápadnější výběžek evropské pevniny. Byl to zajímavý pocit a zážitek dívat se z výšky 140 m a z místa „kde končil svět“ na hučící Atlantik, který bičuje nehostinné pobřeží. Zato však zde roste, na jediném místě světa Armeria pseudoarmeria, druh trávničky přímořské s bílými květy, který je na seznamu ohrožených rostlin světa. Na cestě do Lisabonu jsme shlédli přímořské letovisko Cascais a zastavili v Estorilu, který je znám svým největším Casinem v Evropě, silničními závody F1, golfovými hřišti, plážemi, parky a dalším luxusem. Měli jsme možnost vstoupit do Casina, shlédnout mnoho „závislých“, vypít si kávu a na hazardní hry ani nedošlo. Procházka a posezení v parku bylo osvěžující.
Další den jsme věnovali zajímavostem Lisabonu. Výjimečným zážitkem byla prohlídka Kláštera sv. Jeronýma. Tady se v původní kapli modlil Vasco da Gama (čti Vašku) a jako poděkování za zdar objevování světa byl zbudován tento výstavní a rozsáhlý klášter. Je zde i sarkofág s jeho ostatky. O kousek dál je známá věž Belém, mající punc svatého místa, odkud vyjížděli mořeplavci k objevování a dobývání i šíření slávy této malé země. Nedaleko odtud se tyčí Památník zámořských objevů, který má tvar karavely, na jejíž přídi stojí Jindřich Mořeplavec a za ním jsou vytesáni ostatní mořeplavci. Po prohlídce katedrály a procházce středověkou čtvrtí Alfama jsme došli k hradu sv. Jiří a pokochali se panoramatickou vyhlídkou na město, řekou a protějším břehem s obdobou známé brazilské sochy Krista. Odpolední čas byl věnován návštěvě „Museo da Farmácia“. Objekt patří lékárnické komoře, která zde má pracovní a reprezentační sídlo, včetně prodejny suvenýrů z oblasti farmacie, restaurace a školících místností. Muzeum je ve dvou podlažích a zachycuje vývoj „farmacie“ za 5000 let v jakémsi univerzálním pojetí. Podrobnější popis je v samostatném pojednání. Někteří vytrvalci ještě navštívili výstaviště EXPO 98 s ohromným mořským akváriem a sami se tak přesvědčili jak této zemi prospěl vstup do EU (investice, budování dálnic, dostupnost škol a vzdělání, výstavba nových čtvrtí, stadionů apod.).
Také tentokrát jsme se vraceli domů naplněni mnoha příznivými dojmy a obohaceni o odborné poznatky z historie i současnosti. Portugalci jsou milí a přívětiví lidé, kteří jsou hrdi na svoji minulost. Jazykové bariéry jsou zatím problémem, byť patří portugalština mezi nejrozšířenější jazyky světa. Poznání této části Evropy, života v ní, od horkého jihu po zelený sever, bylo velice zajímavé a obohacující.
Velký dík vyjádřili účastníci dr. Petru Paloušovi za výběr programu, perfektní přípravu a organizaci zájezdu a který tak měl lví podíl na naší spokojenosti. K tomu přispělo i jeho jednání s firmami KRKA, o.z., LEK Pharma, s.r.o., SCHWARZ Pharma AG, o.z., ZENTIVA, a.s., jež nás již tradičně podpořily v této zájmové činnosti. Spokojenost až nadšení z úspěšné cesty vedla k rozhodnutí, že příští, již 10. jubilejní zahraniční zájezd se uskuteční v roce 2006 do Skotska.

Autor: Jiří Šálený, Petr R. Palouš (rovněž autor fotografií)

Vloženo: 01.06.2005
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM