Úvod | RSS | PODCAST | English

České farmaceutické muzeum otevřelo novou expozici „Z apatyky do fabriky“

České farmaceutické muzeum 29. srpna 2014 oficiálně otevřelo novou expozici Z apatyky do fabriky. Celkem sedm nových místností zaplnila historie farmaceutické výroby a průmyslu. Slavnostní pásku přestřihli prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy prof. PhDr. Martin Kovář, Ph.D. a děkan Farmaceutické fakulty doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

I když jsou stavební práce na revitalizaci Hospitalu v Kuksu v plném proudu a muzeum je tak nedobrovolně pro návštěvníky uzavřeno, jeho pracovníci nezahálejí. Důkazem je zprovoznění další nové expozice, tentokrát věnované výrobě léčivých přípravků, a to od lékárenské až po tu průmyslovou.

Slavnostní otevření proběhlo za účasti řady významných hostů, mj. prorektora pro vnější vztahy Univerzity Karlovy prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D. děkana Farmaceutické fakulty doc. PharmDr. Tomáše Šimůnka, Ph.D., proděkana pro vnější vztahy fakulty a transfer technologií a bývalého děkana prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc. či emeritního profesora Univerzity Karlovy a prvního děkana hradecké Farmaceutické fakulty prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslava Květiny, DrSc.

Přítomna byla i řada akademických pracovníků hradecké fakulty, praktikujících lékárníků a členů Spolku pro vybudování ČFM.

Po úvodních slovech děkana fakulty doc. Šimůnka a vedoucí muzea Mgr. Ladislavy Valáškové, Ph.D. v kostele Nejsvětější Trojice a varhanním koncertu MgA. Víta Havlíčka byla prorektorem prof. Martinem Kovářem a děkanem doc. Šimůnkem slavnostně přestřižena páska a otevřena tak symbolicky nová expozice.

V celkem sedmi místnostech návštěvníky seznamuje s výrobou léčivých přípravků od lékárny až po průmyslovou výrobu v továrnách. Návštěvníky jistě upoutají výrobní nástroje, obaly, receptury či reklamní lístky používané dříve lékárnami či výrobními firmami.

Kromě ručních tabletovaček, vah, pilulkovnic, plniček tub nebo lisů na čípky v expozici najdou rovněž nádherně opravené a restaurované destilační přístroje, plničku ampulí, míchačku pro hromadnou výrobu mastí, dražovací buben, perkolátor, míchadla a spoustu dalších strojů, zařízení a mašinek.

Nová expozice je tak dalším lákadlem, proč se do Kuksu určitě vypravit. Všem pracovníkům muzea pod vedením Mgr. Valáškové patří jednoznačný dík za neutuchající skvělou práci, která za podpory Farmaceutické fakulty UK přináší nejlepší prezentaci, jaké se lékárníkům může dostat. Zakladatel a první vedoucí Českého farmaceutického muzea a nestor české farmacie doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc. může být na své následovníky patřičně pyšný.

České farmaceutické muzeum v Kuksu patří svými sbírkami k největším v Evropě a už to je rozhodně důvodem (nejen pro lékárníky), proč po dokončení celkové revitalizace areálu Hospitalu stojí za návštěvu.

Projekt podpořen z prostředků Euroregironu-Glacensis

Vloženo: 30.08.2014 13:42:54
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM