Úvod | RSS | PODCAST | English

K rekordní návštěvnosti 5. Noci muzeí v ČFM přispěli i svitavští kolegové s ukázkami přípravy léčiv

V pátek 25. května 2012 proběhla v prostorách Českého farmaceutického muzea na Kuksu již pátá Noc muzeí. Letos zaznamenala lékárenská expozice dosud nejvyšší návštěvnost – více než 160 návštěvníků! Portál APATYKÁŘ®, jako tradiční a dlouhodobý partner ČFM, již několik týdnů před akcí zajistil kampaň, kterou lákal k návštěvě.

Nejvíce návštěvníků dorazilo tzv. kukskou muzejní autobusovou linkou z Hradce Králové. Bylo jich dokonce tolik, že zkušení a tradičně perfektně připravení průvodci, Mgr. Jan Babica a Mgr. Ladislav Svatoš, museli skupinu rozdělit na dvě, aby se do muzea vůbec vešli. Namísto plánovaných třech tras byly tedy nakonec čtyři.

Po loňské pilotní zkušenosti s praktickou ukázkou individuální přípravy léčiv v lékárně se vedení muzea rozhodlo tuto část významně rozšířit. Impulsem k tomu byl i zájem jedné ze svitavských lékáren pod vedením lékárnice Mgr. Markéty Mauerové tuto prezentaci lékárnické profese zabezpečit. Jak uvedla v podcastu pro portál APATYKÁŘ®:

„Kuks je pro farmaceuty určitá Mekka. Impuls tedy vznikl proto, že jsme chtěli na Kuks. Tak jsem hledala na internetu nějaké informace, co je tady nového, jak tady muzeum pokračuje a co se tady stalo za tu dobu, co jsem v praxi. A vyskočil mi odkaz na stránky muzea a Apatykáře, kde byl odkaz na muzejní noc. No a tak mě napadlo, že bychom mohli spojit příjemné s užitečným a pomoct muzeu. Takže jsme se domluvili s dr. Valáškovou, ona řekla nějakou svou představu a my jsme se snažili zodpovědně se toho úkolu chopit.“

Na třech stanovištích se postupně návštěvnické skupiny seznámily s přípravou čípků, tablet a pilulek (zajišťovaly lékárnice Mgr. Alice Starostková, Mgr. Dita Prokešová a farmaceutická asistentka Soňa Stejskalová), mastí a krémů (lékárnice Mgr. Blanka Doskočilová a farmaceutický asistent Michal Slouka) a kapslí (lékárnice Mgr. Markéta Mauerová a farmaceutická asistentka Lenka Kostelecká). U každé táry připravené magistry a farmaceutické asistentky (a jeden farmaceutický asistent) ochotně dychtivým návštěvníkům detailně vysvětlovaly a předváděly přípravu jednotlivých lékových forem. Zájem byl opravdu značný a pan doc. Rusek by byl jistě nadmíru spokojen s nadšením mládí pro ars pharmaceutica.

Potěšující však bylo zejména to, že se lékárna na akci přihlásila sama, protože chtěla reprezentovat lékárnickou profesi na veřejnosti. Všem kolegům patří obrovský dík a pochvala za excelentní výkon, protože se jim to opravdu povedlo. Své profesi dělali čest!

Pravidelně se také zvyšuje počet mladých návštěvníků této akce, a to zdaleka ne z řad lékárnické veřejnosti. Je dobře, že se nepotvrzují slova, že by mladí lidé neměli o farmaceutický historický exkurz zájem. Ba právě naopak! Některé mladé účastníky dokonce opět osobní „ochutnávka“ kapslí i vůně oleum cacao inspirovala k úvahám o studiu farmacie.

Pátá Noc muzeí v ČFM se opravdu vydařila, k čemuž jistě kromě nádherného počasí přispěli značnou měrou právě kolegové ze svitavské lékárny. Rozhodnutí pořadatelů rozšíření ukázek individuální přípravy byl velmi dobrý tah, protože zájem o vyzkoušení si přípravy lékových forem byl mezi návštěvníky velký.

Portál APATYKÁŘ® opět připravil z 5. Noci muzeí podcastovou reportáž přímo z Kuksu. Reportážní fotogalerii najdete níže pod příspěvkem.

Všem návštěvníkům, kteří v pátek 25. května 2012 zavítali do ČFM na Kuksu na 5. Noc muzeí děkujeme a věříme, že se s mnohými setkáme příští rok!


Vloženo: 27.05.2012
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM