Úvod | RSS | PODCAST | English

LXIII. sympozium z historie farmacie a Otvírání muzea 2017

V prostorách Českého farmaceutického (ČFM) muza v Kuksu se v sobotu 8. dubna 2017 za účasti zahraničních hostů uskutečnilo LXIII. sympozium z dějin farmacie a slavnostní zahájení muzejní sezóny 2017. Před sympoziem se konala tradiční Valná hromada Spolku pro vybudování Českého farmaceutického muzea a rovněž koncert několika skladeb pro varhany a trubku v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, mj. za účasti děkana Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové doc. PharmDr. Tomáše Šimůnka, Ph.D. Nádherné jarní počasí také lákalo k návštěvě hospitální zahrady.

Samotný odborný program začal po poledni přednáškou o farmaceutickém vysokém školství ve střední Evropě v polovině 20. století PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D. (Ústav aplikované farmacie, Farmaceutická fakulta, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno).

Sympozia se opět účastnil i zástupce slovenské farmacie, první president Slovenské lékárnické komory RNDr. Anton Bartunek (Univerzita veterinárního lékařství a farmacie v Košicích, Katedra lékárenství a sociální farmacie), který přednesl příspěvek o slovenském lékárnickém rodu Gajovců a jejich přínosu pro lékárnické a kulturní dějiny Chorvatska.

Doc. PhDr. František Dohnal, CSc. (Katedra sociální a klinické farmacie, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova) se u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova poměrně obsáhle věnoval zdravotnické službě v československém legionářském vojsku.

Lékárenským nádobám v nefarmaceutických muzeích v ČR se stejně jako v předchozích ročnících sympozia věnoval Robert Jirásek, který se farmhistorickou problematikou zabývá řadu let.

Velice zajímavý příspěvek o aspektech transylvánské etnomedicíny v Evropě přednesla maďarská kolegyně Assoc. prof. Nóra Papp, PhD. (Katedra farmakognozie, Farmaceutická fakulta, Univerzita v Pécsi). Cílem studie jejího kolektivu bylo probádat dosud neprozkoumané etnofarmakologické použití rostlin, zvířat a dalších materiálů zejména s ohledem na víru a porovnat je s tradičním použitím z jiných zemí a s vědeckou literaturou. Průzkum byl proveden v maďarském etniku Csángó a Székely ve třech oblastech Transylvánie (část Rumunska) v letech 2007 a 2012.

Závěr sympozia patřil již tradičně pracovníkovi ČFM Mgr. Ladislavu Svatošovi, který svůj příspěvek věnoval bilaterálním sympoziím z dějin farmacie NDR–ČSSR v letech 1980–1990, na která zavzpomínali i někteří přítomní účastníci.

Po ukončení sympozia bylo možné prohlédnout si muzejní sbírky a expozice ČFM, o výklad se postarali vedoucí muzea Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D. a odborný asistent Katedry sociální a klinické farmacie FaF UK a dlouholetý pracovník muzea a průvodce PharmDr. Jan Babica, Ph.D. Zájem se logicky soustředil především na nedávno otevřený Sál Václava Ruska, ve kterém se konala i Valná hromada.

O prestiži a dobrém jménu ČFM svědčí velmi pochvalné komentáře na jeho rozsáhlé sbírky a evropskou známost od zahraničních kolegů. Všem organizátorům z řad ČFM a sekce dějin farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP patří poděkování za kvalitně připravenou akci.

Podobných aktivit v tomto roce v ČFM přibude, protože po otevření Sálu Václava Ruska, který je pro podobné odborné lékárnické akce naprosto ideální, je zde i možnost ubytování přímo na Hospitalu.


Vloženo: 09.04.2017 11:03:49
Vytisknout článek


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM