Úvod | RSS | PODCAST | English

Lékárníci v noci ovládli Kuks a předvedli Ars Pharmaceutica, zájem byl mimořádný!

V pátek 26. května 2017 proběhl v prostorách Českého farmaceutického muzea v Kuksu jubilejní desátý ročník Noci muzeí. Kromě rozšířených komentovaných prohlídek na návštěvníky čekaly rovněž ukázky lékárenského umění, tj. přípravy léčiv. Celý průběh si můžete vychutnat i živě v lékárenském podcastu portálu APATYKÁŘ®.

České farmaceutické muzeum se k akci fungující po celém světě připojilo poprvé 30. května 2008. Od té doby se koná pravidelně poslední pátek v květnu (vyjma rekonstrukce Hospitalu na Kuksu). Letos slavila jubilejní desátý ročník.

Každý ročník byl něčím výjimečný, pokaždé připravilo osazenstvo muzea pro své návštěvníky u této příležitosti něco nového. Ať již to byly zajímavé přednášky kolegů farmaceutů či ukázky z lékárenské přípravy – ta se vůbec poprvé do programu zařadila ve čtvrtém ročníku a za přispění kolegů PharmDr. Víta Hojného a PharmDr. Jiřího Drhy, Ph.D. z lékárny ze Dvora Králové nad Labem).

Také průvodci se měnili. První ročníky provázel, bohužel již zesnulý doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc. (*25. února 1928 – ✝30. ledna 2016), posléze jej doplnili a následovali Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D. (vedoucí muzea), PharmDr. Jan Babica, Ph.D. a Mgr. Ladislav Svatoš. Letošní ročník poprvé provázela též studentka čtvrtého ročníku Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Anna Beránková a premiéra se jí skutečně vydařila. Doc. Rusek by měl jistě radost ze svých následovníků! A co ji k tomu vedlo?

„Studentům muzeum nabídlo brigádu a já jsem na to zareagovala. Mně historie farmacie oslovila tady v muzeu, tady to na vás dýchne. Provádím rok a věřím, že se sem vrátím i po ukončení školy, já tu práci dělám ráda. Muzeum hledá pořád nové průvodce a já to můžu jenom doporučit. Je to krásná práce s lidmi,“ dodává Anna Beránková.

I letos měli návštěvníci možnost seznámit s individuální přípravou léčiv v lékárně formou praktických ukázek. Po úspěšné premiéře ji zajišťoval obměněný kolektiv tří lékáren ze Svitav, Prostějova a Poličky pod „ideovým“ vedením lékárnického páru Mgr. Markéty Mauerové a Mgr. Zbyňka Mauera.

„Letos náš svitavský tým posílili i Poličáci, takže je tu můj manžel a s námi i kolegyně z Prostějova. Přijeli jsme opět s nadšením a s tím, že pomůžeme historii farmacie a že uděláme něco zadarmo a pro ostatní a zároveň i pro sebe, že si užijeme Noc muzeí a ukážeme návštěvníkům něco z tajů farmaceutické přípravy,“ uvádí pro portál APATYKÁŘ®, který jubilejní Noc muzeí zdokumentoval v lékárenském podcastu živě nahraném přímo na Kuksu, Mgr. Markéta Mauerová, co ji a její kolegy opakovaně láká do Kuksu.

Na prvním stanovišti se návštěvníci seznámili s přípravou čípků a tablet a na dalším s přípravou čajů, extrakcí látek ad., mohli se podívat, jak se stále v lékárnách vyrábějí tobolky a jak se dříve vyráběly pilulky a nemalý zájem byl i u stanoviště, kde kolegyně připravovala masti.

U každé táry odborně zdatní kolegové ochotně dychtivým návštěvníkům detailně vysvětlovali a předváděli přípravu jednotlivých lékových forem, formou znalostního kvízu představovali organolepticky různé účinné látky a samozřejmě velký zájem byl také o možnost osobního vyzkoušení si přípravy.

Vděčným publikem jsou vždy děti a také letos se řada z nich rozhodla pro lékárnické povolání. Mimořádný zájem byl především o přípravu tablet. Řada návštěvníků si tak v praxi vyzkoušela, že příprava v lékárnách není nic jednoduchého a pochopili, proč si na přípravu některých lékových forem musejí v lékárnách počkat a „není to hned“.

Letošní jubilejní ročník navštívilo v rámci tří prohlídek v 19.00, 20.00 a 21.00 hod. přes 120 návštěvníků a dá se bez nadsázky říci, že si prohlídky opravdu užili. Kolegům z lékáren se – již tradičně – podařilo reprezentovat lékárnickou profesi na veřejnosti velmi důstojným a populárním způsobem. Všem kolegům za to patří obrovský dík a pochvala za excelentní výkon! Právě podobné akce jsou totiž tou nejlepší reklamou lékárnické profese.

Tradičním dlouholetým partnerem a podporovatelem Českého farmaceutického muzea je portál APATYKÁŘ®, který informuje o všech významných aktivitách muzea na svých stránkách či ve svém lékárenském podcastingu.


Vloženo: 27.05.2017 16:12:54
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM