Úvod | RSS | PODCAST | English

Výstava umění Vedlejší účinky v ČFM

Toto léto připravily kurátorky ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého dvě letní site-specific intervence v českých regionálních institucích, které obvykle výstavy umění nepořádají. Jedna z nich – Vedlejší účinky – je návštěvníkům přístupná od 6. srpna do 29. září 2019 v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu.

Intervence #17 – Vedlejší účinky

Pro intervenci v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu oslovily kurátorky tři současné české umělkyně a umělce dvou generací – Tomáše Hlavinu, Anežku Hoškovou a Pavlu Scerankovou. Jejich práce, zejména sochy a drobné instalace, doplňují unikátní prostor a charakter muzea dialogem s estetikou barokního interiéru a historického lékárenského vybavení. Volně navazují na téma různých přístupů k léčbě lidského těla a mysli, případně s historickým narativem stálé expozice muzea hravě polemizují.

Po vizuální stránce tvoří díla této trojice autorů pestrobarevnou skupinu, kde se objevuje jak jemný minimalistický přístup, tak spontánní a humorná estetika. Společným jmenovatelem je pak výrazná poetika, až mystičnost, která rezonuje s atmosférou místa.

Tomáš Hlavina zde prezentuje minimalistické objekty, které by téměř bylo možné zaměnit s funkčními součástmi expozice. Jsou to drobné detaily a poetické hříčky, které jeho sochy vyjímají ze světa utilitárních předmětů a propůjčují jim status uměleckého díla. Každý objekt i jeho umístění ve vztahu ke stálé expozici rozehrává vlastní příběh, který může být volně doplněn představivostí diváků.

Práce Anežky Hoškové se inspirují v dávné symbolice i jejích otiscích v současnosti. Ve všem je přítomen prvek mystiky, energetického náboje. Snad i proto se středobodem její intervence do muzejní expozice stávají váhy, které metaforicky balancují mezi exaktním a neměřitelným, viditelným a tušeným.

Pavla Sceranková do expozice přináší bilanci nad integritou lidského těla a jeho ne-dotknutelností. Podobně jako se v západní medicíně tělo stává spíše objektem, nebo dokonce polem pro experiment, testuje Sceranková jeho hranice a posuny ve významu, když tělu dodává estetické atributy namísto funkčních částí, nebo naopak přerušuje jeho celistvost, aby poukázala na příběhy a situace, do kterých tělo vstupuje a které pomyslně ovlivňují i jeho vnější podobu.

Intervence#17 – Vedlejší účinky

Vloženo: 09.08.2019 09:45:59
Vytisknout článek


Další akce Českého farmaceutického muzea

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM