Úvod | RSS | PODCAST | English

Čtvrtá místnost - materiálka s léčivy

Materiálka je místnost určená k uskladnění zásob „léčivých surovin“, léčiv (LČ), z nichž se v laboratoři dle receptářů nebo lékopisů a v lékárenské oficíně dle lékařského předpisu (tzv. magistraliter způsobem) vyráběly léčivé přípravky (LP), určené pak k vydání pacientovi; ten je užil dle návodu (signatury) a působily pak v jeho organizmu jako léky (L).
„Léčivé suroviny“ jsou přirozená léčiva (LČ) z říše rostlinné, živočišné a nerostné, případně uměle připravené chemické látky, chemická léčiva.
V dřívějších dobách se k výrobě léčivých přípravků používala ponejvíce rostlinná léčiva. Usušené části rostlin, např. listy (Folia), kořeny (Radices), květy (Flores), plody (Fructus), a semena (Semina) se v „materiální komoře“, nebo v tzv. „herbárně“, uchovávaly ve velkých nádobách, dřevotřískových krabicích, dřevěných bedýnkách, sudech, lepenkových, plechových zásobnicích, papírových nebo látkových pytlích, případně kameninových či skleněných nádobách různých tvarů. V těch se uchovávaly i některé léčivé přípravky, jichž musela mít lékárna větší zásobu, např. aromatické vody (Aquae aromaticae), tinktury (Tincturae), syrupy (Sirupi) apod. Příklady těchto skleněných zásobnic stojí na vitríně na levé straně materiálky, většinu ostatních jmenovaných vidíme ve skříni na pravé straně místnosti. Před ní, na podlaze, je umístěna truhla, v níž se skladovaly různé velikosti sáčků pro výdej léčivých rostlin nebo přípravků. Látky se silným účinkem nebo zápachem, tzv. separanda, se musí uchovávat odděleně ve zvláštní skříni, ve stojatkách s křížovou zátkou a názvy (signaturami) psanými červeným písmem na bílém podkladu štítku. Opiáty, tj. léčiva návyková, mají navíc přes štítek modrý pruh, jsou uložena pod zámkem a přísně kontrolována. Příklady tohoto druhu stojatek jsme viděli v zaskleném repositoriu v pravém rohu třetí místnosti.
Léčiva s velmi silným účinkem, tzv. venena (jedy), jsou umístěna ve stojatkách s křížovými zátkami, signaturami psanými bílým písmem na černý podklad štítku, s uvedenou maximální dávkou jednotlivou a denní, v uzamykatelné skříňce. Příklad je vidět v závěru materiálky na zdi u vchodu do čtvrté místnosti. Zvláštní tvary zátek, dávkování i výrazné barvy názvů mají farmaceuta upozornit na nebezpečí hrozící pacientovi po užití předávkovaného nebo zaměněného léčiva.
Při vstupu do materiálky nás vítá velký sud, železný hmoždíř lékárníka PhMr. Jana Hubatky z lékárny „U zlatého noha“ z pražského Václavského náměstí z roku 1817 a na stěnách podél okna oválné vývěsní štíty z lékárenských portálů, podoby Hygiei a Aeskulapa, ochránců lékárnického i lékařského povolání.
Stolová vitrína obsahuje velký ilustrovaný atlas léčivých rostlin z poloviny 19. století a titrovanou náprstníkovou nať ve skleněných tubách; rozkvetlý náprstník je secesním stylem znázorněn na okně z lékárenské skříně, umístěném v nice nad vitrínou. Na levé straně materiálky je v zasklených vitrínách představeno množství dříve i dnes používaných léčiv rostlinného, živočišného, minerálního a chemického původu. Rostlinného původu jsou v prvé vitríně např.: nať máty peprné, dubová kůra, květ bezu černého, plod fenyklu, nať šalvěje.
V druhé vitríně jsou další léčivé rostlinné drogy, z nichž nejzajímavější je původní svazek sarsaparilového kořene, kořene přestupu. Matečnou rostlinou je liána, stále zelený keř v Hondurasu. Originální čajové směsi připomínají, k čemu se rostlinná léčiva dají v terapii použít.
V třetí vitríně jsou minerální a chemická léčiva, převážně anorganického původu, některá v nádobách, v nichž byla původně v lékárně uchovávaná.
Čtvrtá vitrína je věnována ještě minerálním vodám a ukázkám kameninových džbánků, skleněných a plastových lahví, v nichž byly vody expedovány pacientům. Protějšek vodám tvoří dvě skleněné láhve na léčivá vína.
Ale nejzajímavějším obsahem této vitríny jsou léčiva živočišného původu, zoofarmaka. Pocházela buď z velkých živočichů (odebíraly se jen části, plíce, játra, srdce, lidská lebeční kost), anebo celých živočichů malých. Upravovali se sušením nebo spálením a používáním popela. Patří sem např. švábi (proti křečím), svinky (proti žloutence a vodnatelnosti), sušené bobří žlázy, včelí vosk, sušená kozlí krev (při krvácení, zánětu plic), červec opálový, košenila (k barvení přípravků), španělské mušky (dříve užívané jako afrodisiakum). K živočišným drogám s obsahem vápenatých sloučenin patřily račí oka (vápenaté konkrementy mezi vnitřní a vnější kůží žaludku raka říčního, vkládaly se i pod oční víčka k odstranění cizího tělesa, vyvolaly slzení), račí klepeta, červený a bílý korál, sepiová kostice (do zubních prášků, lidově proti horečce a žaludečním potížím), škeble. Vzácná je ukázka pravé egyptské mumie se zbytkem kůstky. Obsahovala asfalt a pryskyřice užívané k balzamování. Užívala se do „zázračných“ léků a do náplastí. Často byla falšována.
V dolních, širších částech vitrín, jsou příklady zařízení na sběr (hřebeny) a úpravu léčivých rostlin (řezačky, mlýnky), měděná pánev na lektvary a také dekantační nádoby a jiné nádoby na LP.
V závěru materiálky najdeme na zdech uzamykatelnou skříňku pro venena, vyobrazení léčivých rostlin, zub z pilouna (dříve spíše jako výzdoba než zdroj léčiva). Ukázka měděné nádoby na teriak, velkých kameninových nádob na vody nebo oleje a decimálka, naznačují výrobní činnost a tím i přechod do další místnosti.
Vloženo: 20.10.2002
Vytisknout článek
Fotodokumentace k článku
Kliknutím obrázek zvětšíte

Expozice „Kouzlo apatyky“

INFORMACE

OTEVÍRACÍ DOBA:
duben – červen, září a říjen
9-17 hod. (denně kromě pondělí)

červenec a srpen
denně 9-17 hod.

VSTUPNÉ:

Expozice Kouzlo apatyky
(věnovaná historii lékáren)
základní – 80 Kč
zlevněné – 60 Kč

Expozice Z apatyky do fabriky
(věnovaná historii výroby léků – bez průvodce)
základní – 40 Kč
zlevněné – 30 Kč

KONTAKTY:

České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks, 544 43 Kuks

tel: 495 067 580 (Kuks)
tel.: 499 692 161 (kastelán)
fax: 495 512 266 (FaF UK)
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

GPS:

50°23'52.93"N; 15°53'21.58"E

e-Newsletter
Přihlášení/odhlášení odběru e-Newsletteru ČFM


V případě, že chcete odběr odhlásit, vyplňte jen email a klikněte na "Odhlásit".
e-BULLETIN
Prezentace Faf
Copyright © 2002-2020, Dodavatelem technického řešení webu: PharmDr. Martin Dočkal
Zřizovatel ČFM: Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta UK, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Za obsah odpovídá: Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové 5
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested | Logotypy použity se svolením zřizovatele ČFM