Na FaF sklízejí knižní značky za rok 2004

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové není jen vzdělávacím stánkem, ale také zastřešuje kulturní aktivity. Kromě Českého farmaceutického muzea a jeho expozice v Hospitálu Kuks, stará se také o Galerii na mostě v prostorách fakulty v Hradci Králové. Galerie každoročně zorganizuje na 12 výstav z oblastí výtvarného umění. Stálicí se stala přehlídka „Žeň českého a slovenského exlibris“. Letos to bude již 24. ročník. Díky snaze organizátorů přehlídka nekončí u pouhého vystavení prací, ale co je důležité, daří se jim každoročně vydávati katalog vystavených exlibris.
V tomto roce se Žně exlibris za rok 2004 zúčastnilo 87 umělců. Jak název sám napovídá, na přehlídce se potkávají umělci nejen z Česka, ale taky umělci z druhého břehu řeky Moravy. Omezení není ani ve výběru autorů, ani v námětech. Zvýrazňujeme jen knižní značky pro farmaceuty. Vystavují jak profesionálové, tak amatéři. Nejstaršímu účastníkovi je 85 let a nejmladší je sedmnáctiletá studentka ZUŠ v Opavě. Ze škol se tento rok zúčastnily pouze dvě. Již zmíněná ZUŠ v Opavě a samozřejme studenti výtvarného oboru Univerzity Hradec Králové pod vedením učitele Lubomíra Netušila. I v technice provedení mají autoři volnou ruku. Kromě klasických grafických technik - suché jehly, leptu, litografie, linorytu se i letos objevily práce provedené počítačovým způsobem. Zkrátka jedná se tu opravdu o „Žeň“.
Vyjmenovat všechny zúčastněné by nemělo význam - lépe je vše vidět na vlastní oči. Ale pro upoutání aspoň několik jmen: manželé Benešovi, Jiří Bouda a Vlastimil Sobota se svými nezaměnitelnými litografiemi, mistrové serigrafie - Jiří Hiršl a slovenský Laco Torma.
Doufám, že obdivovatelé exlibris přehlídka opět potěší a pro nezasvěcené bude příjemnou inspirací od 5. až do 30. dubna 2005 v Galerii na mostě, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové.

Autor: Mgr. Ladislava Valášková

- - - Článek byl pořízen z webu ČFM dne 18.11.2019, 01:47:17 - - -