ČFM otevřelo Sál Václava Ruska

České farmaceutické muzeum dosáhlo koncem roku 2016 dalšího významného bodu ve svém rozvoji. Otevřelo Sál Václava Ruska, jako poctu svému zakladateli a neúnavému budovateli největší evropské farmaceutické expozice v Kuksu docentu RNDr. PhMr. Václavu Ruskovi, CSc. (*25. února 1928 – ✝30. ledna 2016). I díky ní se podařilo zvýšit historické povědomí o farmaceutické profesi, nejen ze strany odborné veřejnosti, ale především laické.

Sál Václava Ruska, připomínající svým názvem zakladatele Českého farmaceutického muzea, kombinuje na ploše cca 200 m2 výstavní sál a zasedací místnost. Lze si zde prohlédnout několik souborů lékárenského nábytku z 19. až 20. století. Nejmladší vystavený mobiliář pak reprezentuje unikátní lékárnu ze 70. let 20. století.

V členěné místnosti je prostor pro konání vzdělávacích akcí až pro 40 účastníků v několika variantách uspořádání (viz fotogalerie). Pro komfortní průběh akcí je k dispozici kuchyňský kout s nejnutnějším vybavením. Sál Václava Ruska se nachází v nejvyšším patře hospitalu, z něhož je zajímavý výhled na areál bývalých kukských lázní.

I přesto, že sál byl definitivně dokončen teprve nedávno, proběhly zde již dvě významné akce. V říjnu 2016 se tu konalo zasedání vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a zasedání výboru České farmaceutické společnosti ČLS JEP.

Věříme, že se Sál Václava Ruska stane dějištěm nejrůznějších setkání nejen odborné farmaceutické veřejnosti a zároveň místem, kde si budeme připomínat osobnost docenta Václava Ruska, od jehož úmrtí uplyne 30. ledna rok.

Autor a fotografie: Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

- - - Článek byl pořízen z webu ČFM dne 22.11.2019, 20:54:29 - - -