K rekordní návštěvnosti 5. Noci muzeí v ČFM přispěli i svitavští kolegové s ukázkami přípravy léčiv

V pátek 25. května 2012 proběhla v prostorách Českého farmaceutického muzea na Kuksu již pátá Noc muzeí. Letos zaznamenala lékárenská expozice dosud nejvyšší návštěvnost – více než 160 návštěvníků! Portál APATYKÁŘ®, jako tradiční a dlouhodobý partner ČFM, již několik týdnů před akcí zajistil kampaň, kterou lákal k návštěvě.

Nejvíce návštěvníků dorazilo tzv. kukskou muzejní autobusovou linkou z Hradce Králové. Bylo jich dokonce tolik, že zkušení a tradičně perfektně připravení průvodci, Mgr. Jan Babica a Mgr. Ladislav Svatoš, museli skupinu rozdělit na dvě, aby se do muzea vůbec vešli. Namísto plánovaných třech tras byly tedy nakonec čtyři.

Po loňské pilotní zkušenosti s praktickou ukázkou individuální přípravy léčiv v lékárně se vedení muzea rozhodlo tuto část významně rozšířit. Impulsem k tomu byl i zájem jedné ze svitavských lékáren pod vedením lékárnice Mgr. Markéty Mauerové tuto prezentaci lékárnické profese zabezpečit. Jak uvedla v podcastu pro portál APATYKÁŘ®:

„Kuks je pro farmaceuty určitá Mekka. Impuls tedy vznikl proto, že jsme chtěli na Kuks. Tak jsem hledala na internetu nějaké informace, co je tady nového, jak tady muzeum pokračuje a co se tady stalo za tu dobu, co jsem v praxi. A vyskočil mi odkaz na stránky muzea a Apatykáře, kde byl odkaz na muzejní noc. No a tak mě napadlo, že bychom mohli spojit příjemné s užitečným a pomoct muzeu. Takže jsme se domluvili s dr. Valáškovou, ona řekla nějakou svou představu a my jsme se snažili zodpovědně se toho úkolu chopit.“

Na třech stanovištích se postupně návštěvnické skupiny seznámily s přípravou čípků, tablet a pilulek (zajišťovaly lékárnice Mgr. Alice Starostková, Mgr. Dita Prokešová a farmaceutická asistentka Soňa Stejskalová), mastí a krémů (lékárnice Mgr. Blanka Doskočilová a farmaceutický asistent Michal Slouka) a kapslí (lékárnice Mgr. Markéta Mauerová a farmaceutická asistentka Lenka Kostelecká). U každé táry připravené magistry a farmaceutické asistentky (a jeden farmaceutický asistent) ochotně dychtivým návštěvníkům detailně vysvětlovaly a předváděly přípravu jednotlivých lékových forem. Zájem byl opravdu značný a pan doc. Rusek by byl jistě nadmíru spokojen s nadšením mládí pro ars pharmaceutica.

Potěšující však bylo zejména to, že se lékárna na akci přihlásila sama, protože chtěla reprezentovat lékárnickou profesi na veřejnosti. Všem kolegům patří obrovský dík a pochvala za excelentní výkon, protože se jim to opravdu povedlo. Své profesi dělali čest!

Pravidelně se také zvyšuje počet mladých návštěvníků této akce, a to zdaleka ne z řad lékárnické veřejnosti. Je dobře, že se nepotvrzují slova, že by mladí lidé neměli o farmaceutický historický exkurz zájem. Ba právě naopak! Některé mladé účastníky dokonce opět osobní „ochutnávka“ kapslí i vůně oleum cacao inspirovala k úvahám o studiu farmacie.

Pátá Noc muzeí v ČFM se opravdu vydařila, k čemuž jistě kromě nádherného počasí přispěli značnou měrou právě kolegové ze svitavské lékárny. Rozhodnutí pořadatelů rozšíření ukázek individuální přípravy byl velmi dobrý tah, protože zájem o vyzkoušení si přípravy lékových forem byl mezi návštěvníky velký.

Portál APATYKÁŘ® opět připravil z 5. Noci muzeí podcastovou reportáž přímo z Kuksu. Reportážní fotogalerii najdete níže pod příspěvkem.

Všem návštěvníkům, kteří v pátek 25. května 2012 zavítali do ČFM na Kuksu na 5. Noc muzeí děkujeme a věříme, že se s mnohými setkáme příští rok!

- - - Článek byl pořízen z webu ČFM dne 22.11.2019, 20:54:52 - - -