Vánoční trhy 2017 zaznamenaly nový rekord – 23 tis. návštěvníků!

O víkendech 18.–19. a 25.–26. listopadu 2017 se konaly tradiční Vánoční trhy v Kuksu pořádané Českým farmaceutickým muzeem ve spolupráci s dalšími partnery. I přes ne úplně vlídné počasí první víkend zaznamenaly nový rekord v počtu návštěvníků – letos jich dorazilo 23 tis.!

Vánoční trhy si již našly své pevné místo na prostranství pod Hospitalem, v obci Kuks na labském nábřeží a v suterénu restaurace Baroque. Letos bylo návštěvníkům k dispozici více než 130 stánků s nejrůznější nabídkou zboží (keramika, mýdla, svíčky, věnce, vánoční ozdoby, hračky, textilní výrobky ad.), nechyběla ani bohatá nabídka gastronomických specialit pro labužníky (čertíci, trdelníky, medovina, káva z místních pražíren, speciality z rakytníku, modlitbičky, pečené kaštany, valašské tyčinky, klobásky a další různé dobroty).

Každý den byl pro návštěvníky připraven i doprovodný program v podobě představení lidového loutkáře Jiřího Polehni (vždy v 10, 12 a 14 hodin). První víkend pak kulturní nabídku doplnil saxofonový soubor Saxy Baby z Hostinného a druhý víkend pak vystoupení flétnového souboru Musica per Legni z Jaroměře. Po oba víkendy byl zpestřením zejména pro děti také flašinetář pan Roman Prouza.

Vánoční trhy jsou rovněž poslední možností v roce absolvovat rozšířenou prohlídku expozice Historie lékáren (Kouzlo apatyky) Českého farmaceutického muzea a Hospitálu Kuks.

Organizátoři tradičně dbají na velmi pečlivý výběr prodejců, kterých se sice hlásilo více než 300, vybrána je však vždy přibližně třetina. A právě díky tomu lze v Kuksu najít plnohodnotnou nabídku zboží a gastronomických specialit a ne bleší trh, jak tomu bývá na podobných akcích ve velkých městech.

I díky této pověsti jsou Výnoční trhy v Kuksu celorepublikově známou a mohutně navštěvovanou akcí. Přesto, že první víkend počasí příliš nepřálo, davy lidí proudící do Kuksu byly vidět již z daleka. Parkoviště v obci i u Hospitalu byla však na nápor dobře připravena a mohl tak být znovu pokořen dosavadní návštěvnický rekord. Letos jich totiž dorazilo na Vánoční trhy více než 23 tis.!

O propagaci Vánočních trhů se postaral tradiční partner Českého farmaceutického muzea největší český farmaportál APATYKÁŘ®, jehož redakce se trhů a dalších akcí pořádaných v muzeu pravidelně účastní. I přesto, že se může zdát, že muzeum skrývající historii nemůže být z principu „živé“, na Kuksu dlouhodobě potvrzují pravý opak. Mladý tým zdejších pracovníků nespí na vavřínech a neustále přichází s novými nápady, jak doplnit či vylepšit stávající expozice a ty se tak utěšeně rozrůstají. To potvrdila při živém nahrávání nejnovějšího podcastu přímo na Kuksu pro portál APATYKÁŘ® vedoucí ČFM Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.:

„Již nějakou dobu je v přípravě instalace sbírky doktora Věříše, soukromé sbírky, je to farmaceut, čechošvýcar, který se rozhodl svou soukromou sbírku, poměrně rozsáhlou, lékárnických nádob, stojatek hlavně, jsou tam i nějaké doplňkové exponáty, darovat našemu muzeu. Takže připravujeme prostory, aby ta jeho sbírka byla důstojně instalovaná.“

Už nyní proto zveme všechny návštěvníky nejen za rok do předvánočního Kuksu, ale i na jaře, kdy se zde bude konat čtvrtý ročník Zahradnických trhů!

- - - Článek byl pořízen z webu ČFM dne 23.04.2019, 04:17:46 - - -